بحث خروج بعضا کیف لپ تاپها از خط ساخت شدید شد – ۲

ارتقاء کیف لپ تاپ کیف لپ تاپیی

نائب رئیس توسعه سرمایه‌گذاری‌های صنعتی ایدرو راجع به تعداد قراردادهای کیف لپ تاپیی مدنظر در سال گذشته و هم ارتقاء تعداد آنان در سال جاری اعلام نموده است : «احساس عبد بر این است که تعداد قراردادهای کیف لپ تاپیی ارتقا خواهد یافت و این فرایند ادامه‌دار خواهد بود . علاوه بر این شرکت‌های کیف لپ تاپساز بزرگ داخلی نیز می بایست با اعتنا به رقابتی شدن شرایط جدی‌تر ورود و بتوانند در‌این بازار همگام با سایر کیف لپ تاپها جنبش نمایند .

او با اشاره به اینکه تکان در حوزه صنعت علاوه بر ساخت تجهیزات ساخت‌ ساخت متفاوت نیازمند ارتباط ها صنعتی و سیستم‌های نرم‌افزاری نیز هست , ذکر کرد : فعلا با یک کمپانی بزرگ آلمانی درباره‌ی مباحث ایمنی و کیفیت همکاری می‌کنیم تا بتوانیم در کل مجموعه صنعتی مملکت دستاوردهای علمی نرم‌افزاری را پیاده کنیم و در مباحث محفظه زیست هم به مملکت کمک کنیم , چرا که دعوا محفظه زیست فراوان کلیدی است و موضوعی خاص در تراز بین‌المللی است .

با اشاره به اینکه ساخت امکانات در صنایع دریایی مرز و بوم ضعیف است , اذعان کرد : همان‌گونه که در تولید تجهیزات در بخش ریلی ضعیف هستیم در بخش صنعت های دریایی نیز با مشکلاتی هم پا هستیم و قصد داریم در بندرعباس به یاور شرکت شهرک‌های صنعتی شهرکی را ایجاد کنیم تا بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری فرنگی امکانات اضطراری را بسازند و خدمات ارایه نمایند تا صنعت کشتی‌سازی در در بندرعباس با بسط یاور شود . پیشرفت اقتصاد کشور اتکا به توان داخلی است , این مسائل با شرکت کردن و سرمایه‌گذاری فرنگی ملازم می گردد و می بایست در این مورد دانش‌هایی را کسب کنیم که آپ دیت هستند . او ادامه بخشید : وزارت صنعت , معدن و تجارت هم در پی روش‌های ساخت نو و هم استانداردهای آپ دیت است تا با گذر کرد دوره کیفیت کیف لپ تاپها بالا برود و به نیکی میدانیم که صنعت کیف لپ تاپی جمهوری اسلامی ایران در آسمان ۱۴۰۴ می بایست به صادرات ۳۰ درصدی نایل شود و در‌حالتی که کیف لپ تاپهای ما به تکنولوژی‌های حتمی دست نیابند نمیتوان به هدف تعیین‌شده رسید . در سال ۱۴۰۴ بایستی سه میلیون کیف لپ تاپ در درون ساخت شود که حدود یک میلیون کیف لپ تاپ از این تعداد صادر شوند , وصال به عدد سه میلیون کیف لپ تاپ که تعداد دو میلیون دستگاه آن برای نیاز داخل است بدور از دسترس وجود ندارد ; به صورت نمونه در سال ۱۳۹۵ نزدیک به یک میلیون و ۴۰۰ هزار کیف لپ تاپ در میهن به فروش رسیده و در شرایطی که حدود ۱۰۰ هزار دستگاه آن را وارد شده بدانیم یک میلیون و ۳۰۰ هزار کیف لپ تاپ طی سال پیشین در مملکت ایجاد شده است .

کیف لپ تاپ در جمهوری اسلامی ایران گران نمی باشد

نائب رئیس توسعه و گسترش سرمایه‌گذاری‌های صنعتی ایدرو در پاسخ بدین مسائل که بخش اعظمی معتقدند ارزش کیف لپ تاپ در جمهوری اسلامی ایران اعم از کیف لپ تاپهای داخل و کیف لپ تاپهای وارد شده بالاست , خاطرنشان کرد : نه بها کیف لپ تاپ در کشور‌ایران گران وجود ندارد , باید مقایسه به طور درست صورت پذیرد . برخی از کشورها صرفا مصرف‌کننده می‌باشند و هیچ‌گونه عوارض و مالیاتی بر واردات آنها در حیث گرفته نمی‌شود و ما بایستی مرز و بوم خودمان را با چنین کشورهایی مقایسه کنیم . ارزش کیف لپ تاپ باید در کشور ایران نسبت به کشورهای دیگری مورد قیاس واقع شود که تولیدکننده و صنعتی هستند , درصورتی که بخواهید از کشورهای صنعتی کیف لپ تاپ خریداری فرمایید قیمت‌ها دوچندان بالاست البته آن مرز و بوم برای صادرات به کشورهای دیگر خیر عوارض و خیر مالیات در نظر می گیرد , بلکه سیاست‌های تشویقی را هم مدنظر قرار می‌دهد بدین ترتیب چنین کشورهایی به خواسته دستیابی به بازار کشورهای هدف کیف لپ تاپهای خود را فارغ از دلایل و مالیات عرضه میکنند .

دلیری ادامه داد : چنانچه بخواهیم در کشور ایران نیز همانند کشورهای صنعتی رفتار کنیم برای صادرات باید مالیات از کیف لپ تاپساز نگیریم و از آنها با در نظر تصاحب کردن سیاست‌های تشویقی حمایت کنیم , به دلیل آن که چنانچه یک مرزو بوم صادرات نداشته باشد محکوم به ضعف فناوری و منابع مالی خواهد بود . به طور مثال ارزش کیف لپ تاپیی که در کشور فرانسه به فروش می رسد را با کیف لپ تاپیی که در جمهوری اسلامی ایران تولید میشود مقایسه کنیم . برخی دیده‌ایم که عنوان می‌شود در مناطق آزاد بها کیف لپ تاپ پایین‌تر از کشور اساسی است . در‌این رابطه می بایست بگویم در بخشها آزاد تسهیلاتی ارایه می‌شود تا واردات راحت‌تر صورت پذیرد . درصورتی که خودمان را با ژاپن , آلمان و فرانسه مقایسه کنیم , میبینیم که بها کیف لپ تاپ بالا نبوده و رقابتی است . نکته دیگری که باید به آن اعتنا کنیم این است که در سال ۱۳۹۵ یک میلیون و ۳۰۰ هزار کیف لپ تاپ ایجاد شده‌است و مشاهده کنید که در صورتی قصد داشتیم چنین کیف لپ تاپیی از بیرون وارد کنیم چه واحد سنجش ارزبری داشت . امید‌است‌ بتوانیم در سمت مدرک چشم‌انداز به انگیزه صادراتی یک میلیون دستگاه کیف لپ تاپ در سال برسیم که‌این مساله تضمین‌کننده رقابت‌پذیری صنعت داخلی است که موجب شکوفایی آن خواهد شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *